Vår skola flyttar till Malmö Kreativa Campus

Sommaren 2025 flyttar vi på Designgymnasiet Malmö till ett helt nytt gymnasiecampus - Malmö Kreativa Campus på Tuborgsgatan 2 i centrala Malmö. Tre kreativa gymnasieskolor kommer att dela de gemensamma ytorna på campuset - LBS Kreativa Gymnasiet, vi på Designgymnasiet och Rytmus Musikgymnasium.

I det nya campuset kommer vi få egna lokaler i en av byggnaderna. Våra klassrum kommer anpassas helt efter våra designutbildningar och vi kommer bland annat ha verkstad och syateljé. I de gemensamma ytorna som vi delar kommer det finnas en stor matsal, en innegård med utescen, bemannat bibliotek och skolcafé.

– Jag ser verkligen fram emot vår flytt in i ett nytt, modernt gymnasiecampus. Det kommer att bli ett lyft för vår skola med ett nyrenoverat campus som är anpassat efter våra kreativa program och unika profiler, säger Ida Hall, rektor Designgymnasiet. 

Besök gärna vår gemensamma campussajt för mer information och fler bilder av skolornas framtida lokaler.

Nyheter

Se alla nyheter